Tisztelt Magánerdő Tulajdonosok
Tisztelt Erdőgazdálkodók
Megújult a szaktanácsadók nyilvántartása az új AM rendelet alapján a NAK-nál. Elérhetőek a konferencia előadásai, a bejelentkezés csatornái és minden egyéb szükséges tájékoztatás.
2019. május 29-én hatályba lépett a mezőgazdasági és vidékfejlesztési szaktanácsadói tevékenységről és a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszerről szóló 16/2019. (IV. 29.) AM rendelet, mely új keretek mentén szabályozza a hazai mezőgazdasági szaktanácsadási rendszert.
Az 1. melléklet 10. pontja az erdőgazdálkodásra, a 11. pont pedig a vadgazdálkodásra vonatkozik. Ugyanakkor érdemes mind a 21 szakterület listáját végignézni.
10. Erdőgazdálkodás
10.1. Általános erdőgazdálkodás
10.2. Erdészeti szaporítóanyag-előállítás
10.3. Erdei melléktermék-termelés
10.4. Elsődleges fafeldolgozás
10.5. Erdővédelem
10.6. Erdőtelepítés, fás szárú ültetvény-telepítés
10.7. Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása, működtetése
10.8. Termőhelyfeltárás
10.9. Erdészeti térképezés
10.10. Erdőgazdálkodási üzemtervezés
10.11. Örökerdő és átmeneti üzemmódú erdőgazdálkodás
10.12. Erdészeti létesítmények létesítése és fenntartása
10.13. Erdőértékbecslés
11. Vadgazdálkodás
11.1. Általános vadgazdálkodás
11.2. Zárt téri intenzív vadgazdálkodás
11.3. Vadgazdálkodási üzemtervezés
11.4. Vad- és élőhelyvédelem, vadkármegelőzés
A témában szakkonferenciát tartott a NAK a Mezőgazdasági Múzeumban július 4-én.
A konferencia előadásai (pdf):
Bejelentkezés a névjegyzékbe – feltételek, eljárás ismertetése (1.34 MB)
Indul a támogatott szaktanácsadás (355 KB)
Tudásátadás 2020 után (934 KB)
Jogszabályi változások a szaktanácsadásban (1.00 MB)
A megújult tagságú Nemzeti Agrár-tanácsadási Bizottságnak a mezőgazdasági és vidékfejlesztési szaktanácsadással összefüggő feladatok összehangolásában javaslattevő, véleményező jogköre van. A fő cél az volt, hogy a szaktanácsadási rendszerhez kapcsolódó valamennyi szereplő képviselve legyen a bizottságban, így a döntéshozói szinttől, az agrár-felsőoktatáson, a kutatói, a szakmai és érdekképviseleti szinten át a szaktanácsadási szolgáltatókig. A kinevezéseket az agrárminiszter a NATaB július 1-i alakuló ülésén adta át a Parlament Pázmándy Dénes termében.
A testület elnöke: Jakab István, Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke. A testület 19 tagja között az erdészet ügyeit képviseli: Mocz András a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke. A titkári teendőket ellátja: Székely Erika, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, vidékfejlesztési és szaktanácsadási igazgatója.
Az új szabályozás célja az volt, hogy a lehető legtöbb szaktanácsadót beengedje a rendszerbe ami azért is fontos, mert a 2021-től induló uniós költségvetési időszakban a közös agrárpolitikának egyik központi eleme lesz a szaktanácsadás.
Minden, mezőgazdasági termelő részére szaktanácsadási szolgáltatást nyújtó szaktanácsadónak és szaktanácsadó szervezetnek kötelező bejelentkeznie a nyilvántartásba, és a NAK törekszik arra, hogy csak az aktív, a gazdálkodók számára érdemi szakmai segítséget nyújtó szakemberek maradjanak a rendszerben. Most 1.023 szaktanácsadó szerepel a névjegyzékben, s közülük 880-an aktívak.
Ez a kötelezettség tehát már nem csak a magánszemélyekre vonatkozik, és nem zárja ki az értékesítési és ügynöki tevékenységet végzőket a névjegyzékből. A jogszabály új szaktanácsadói státuszokat határoz meg, mely elsősorban a támogatott szaktanácsadók elkülönítését szolgálja a többi tanácsadótól. Támogatható státuszba csak azok kerülhetnek, akik nem végeznek értékesítési és ügynöki tevékenységet.
A NAK megújította a szaktanácsadói képzési rendszert is. A szaktanácsadóknak kötelező képzéseken kell részt venniük, és a meghatározott témákból sikeres vizsgát kell tenniük.
Az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közös szervezésében 2019. július 5-én újraalakult az Agrárkutatási, Innovációs és Tudásmegosztási Rendszer Munkacsoport (az angol rövidítést használva, AKIS) közel száz, a teljes hazai ágazati spektrumot lefedő szakterület képviselőjének részvételével. Az eredetileg 2017-ben alakult testület immáron magába foglalja a tudásátadás témáit is, így a szaktanácsadást, szakképzést és a felsőoktatást. Az átalakulás oka, hogy 2019-ben kezdetét veszi a 2020 utáni Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai tervezése, amelynek fontos része lesz az ún. AKIS terv kidolgozása.
A NAK honlapján a Szaktaácsadói Névjegyzék – ESZNR oldalon lehet bejelentkezni természetes személyként és szervezetként, illetve tájékoztatást lehet kapni az alábbiakról, valamint módosítani lehet az adatokat:
Szaktanácsadói tevékenység bejelentése – Természetes személy
Szaktanácsadói tevékenység bejelentése – Szaktanácsadó szervezet
Tájékoztató a szaktanácsadói tevékenység bejelentéséről
A 2 oldalas tájékoztató letölthető. Agrár Szaktanácsadói státuszok
(aktív, támogatható, támogatott, felfüggesztett, szüneteltetett) Szaktanácsadói adatmódosítás
További tájékoztatás kapható itt:
Névjegyzékkel kapcsolatban:nevjegyzek@nak.hu
Képzéssel kapcsoltban:szaktan@nak.hu;
Információk a szaktanácsadási aloldalon
Végül a célközönség számára is írjunk valamit, itt a szaktanácsadó kereső: A NAK által nyilvántartott aktív szaktanácsadók.
Forrás: FATÁJ-online; NAK – a fenti kapcsolók szerint