Megjelent az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” pályázat

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX.13.) AM rendelet 68. § (1) bekezdése alapján közzé tette az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. Célja az agrár-erdészeti rendszerek kialakításának és fenntartásának ösztönzése, amely hosszú távon hozzájárulhat a fenntartható mezőgazdasághoz és az ökológiai egyensúly megőrzéséhez.

A támogatásra jogosultak körébe tartoznak azok a mezőgazdasági termelők, erdőgazdálkodók és egyéb jogosult szervezetek, akik vállalják az agrár-erdészeti rendszerek létrehozását és fenntartását. A pályázók számára elérhető dokumentáció részletesen tartalmazza a pályázati feltételeket, a szükséges dokumentumokat és az értékelési szempontokat.

A felhívás keretein belül az alábbi tevékenységekre van lehetőség támogatást igényelni:

  1. Mezővédő fasor telepítése mezőgazdasági művelés alatt álló területen
  2. Több sor fából és cserjéből álló mezővédő erdősáv telepítése szántóterületeken
  3. Fás legelő és kaszáló kialakítása gyepterületeken

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 16. és 2026. március 2. között van lehetőség. A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 milliárd Ft.

Az agrár-erdészeti rendszerek ötvözik a mezőgazdasági és az erdészeti elemeket, elősegítve ezzel a termőföldek hatékonyabb és fenntarthatóbb hasznosítását. A fásított mezőgazdasági területek számos környezeti és gazdasági előnnyel járnak:

  • Talajvédelem: csökkentik az eróziót és javítják a talaj vízháztartását.
  • Biodiverzitás növelése: elősegítik a természetes élőhelyek kialakulását, növelik a beporzó rovarok és egyéb hasznos élőlények populációját.
  • Klímavédelem: a fák megkötik a szén-dioxidot, csökkentve ezzel a mezőgazdaság ökológiai lábnyomát.
  • Gazdasági előnyök: hosszú távon növelik a termőföld értékét és diverzifikálják a gazdálkodási lehetőségeket.

A pályázati felhívás az alábbi linken érhető el: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd21-rd22-1-25

A támogatási dokumentációhoz számos melléklet kapcsolódik, amelyek segítik a pályázókat a szükséges információk beszerzésében és a pályázati anyag összeállításában.

Forrás: Fataj.hu